PİSTON:
Motorlarda piston devri hareket mekanizmasının ilk parçasıdır. Silindir içinde yanan yakıtın yanmasıyla kimyasal enerjiyi mekanik enerjiye çevirirler. Piston başı, silindir çeperleriyle birlikte karışım ve gazları kaçırmayan bir yer teşkil eder ve genişleme zamanında yanan gazların basıncı altında aldığı hareketi biyel küçük ucu yardımıyla biyele ve oradan krank miline iletir. Bundan başka piston, silindir çeperlerinin yağlanmasını sağlamakla beraber, bu yağın piston yüzüne çıkıp orada yanmasını önlemelidir.
Pistonlar genellikle, piston başı, segman yuvalarının bulunduğu kısım, piston gövdesi, piston pim yuvasının bulunduğu kısım ve piston eteği gibi kısımlardan meydana gelmiştir.

PİSTON KOLU:
Biyel kolu, pistonla krank milini birbirine bağlayan parçadır.Bir ucu perno yardımıyla pistona ve diğer ucu veya büyük tarafı ise krank pimi ile krank miline bağlanan biyel kolları, pistonun silindir içinde yaptığı eksenel hareketi, dönme hareketine çevirerek krank milinin dönmesini sağlar. Motorun piston pernosu ile birlikte mekanik olarak en çok yüklenen parçalarındandır.